• Szukaj RWD
  • Konto RWD
  • Rejestracja RWD
  • Koszyk RWD
  • Schowek RWD
adres sklepu stacjonarnego: ul.Waszyngtona 122 Warszawa
tel. 22 813 63 08, 22 810 94 88
tel.kom. 609-240-003
Slider 1 w naglowku

Notice: Undefined variable: Nawigacja_bannerow in /szablony/mustang.rwd/strona_glowna.tp on line 232
0
Promocje w internetowym sklepie jeździeckim Mustang
Nowości w internetowym sklepie jeździeckim Mustang
Strona główna1 » Blog2 » Zimowa pielęgnacja kopyt – sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć!3

Producenci

Kategorie

Parisol Polska

Roeckl Sports Polska

 

Ostatnie aktualności

Zimowa pielęgnacja kopyt – sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć!

Data dodania: 09-12-2021

Dbając o konia, nie możemy zapomnieć o jego kopytach. Stanowią one bowiem bardzo ważną część ciała zwierzęcia. Pielęgnacja kopyt jest szczególnie istotna zwłaszcza zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera. Higiena kopyt jest przecież jedną z najistotniejszych kwestii jeśli chodzi o pielęgnację konia. Chcąc właściwie się nimi zająć, warto przyswoić kilka podstawowych informacji.

 

Istotne będzie nieustanne monitorowanie stanu kopyt oraz dobieranie rozwiązań, w zależności co się z nimi dzieje. Wszystko dlatego, że zimowe błoto oraz nieustannie wilgotne podłoże sprzyja gniciu strzałek. Zima niesie za sobą również wiele innych zagrożeń i wymaga naszych działań na wielu polach. Do czynników, które mogą negatywnie wpływać na stan kopyt należy ciągła wilgoć i często zmieniające się warunki atmosferyczne, błoto oraz śnieg, który oblepiając kopyta, sól którą posypane są drogi jeżeli jeździmy w teren. Osoby posiadające podkute konie, powinny, szczególnie kiedy jeżeli jeżdżą w terenie, a jest ślisko i jest np. lód rozważyć zakładanie hacli. Aby ochronić końskie kopyt np. przed solą na drogach można też sprawić mu na zimę specjalne buty, Inaczej może dojść do podrażnień podeszwy i puszki kopytowej.

 

Smarowanie kopyt

 

Zimą można zdecydować się na dobranie właściwego preparatu, dostosowanego do konkretnych warunków oraz potrzeb konia. Dzięki niemu będziemy mogli wspomóc kopyta i dużo łatwiej utrzymać je we właściwym stanie.

 

Jeśli chcemy jeszcze bardziej zadbać o końskie kopyta, możemy przed jazdą w terenie nasmarować ich spód niewielką ilością wazeliny lub grubszą warstwą zimowego smaru do kopyt. Dzięki temu śnieg będzie się ich mniej czepiał. Zimą dobrym pomysłem jest też specjalna suplementacja, właśnie z uwzględnieniem preparatów mających korzystny wpływ na kopyta. Szczególnie polecane są preparaty bogate w biotynę, która odpowiada za prawidłowy stan rogu kopytowego. Bardzo dobrym rozwiązaniem, jest też podawanie koniowi oleju lnianego, bogatego w kwasy omega, oraz poprawiającego stan kopyt.

 

Pielęgnacja kopyt nie wiąże się jedynie z dbaniem o konia.

 

Warto zadbać również o przestrzeń, w której zwierzę będzie się poruszać. Padoki powinny być dobrze zdrenowane aby woda się na nich nie zbierała, bo jak przyjdzie mróz zacznie zamarzać i koń morze zrobić sobie krzywdę. Dobrze jest też oczyścić wszystkie ścieżki nim ziemia zamarznie i zostanie pokryta śniegiem. Ponieważ zwierzę może się zranić o jakąś niewidoczną przeszkodę. Można czasem również przejść się bez konia po trasach planowanych przejażdżek i ocenić, czy są one bezpieczne oraz jakie warunki na nich panują.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Copyrights © 2022 Mustang SC